Strony dla naukowców - jak to działa?

Strony dla naukowców - jak to działa?

Strony dla naukowców - Jak to działa?

W dzisiejszych czasach każdy pracownik naukowy potrzebuje prostej i czytelnej prezentacji w internecie.

Warto zaprezentować sylwetkę naukową, obszar, w którym prowadzi się badania, ale przede wszystkim bazę publikacji - szczególnie tych wysokopunktowanych oraz cytowanych. 

Temu służy system naukowiec.eu - dzięki prostej rejestracji oraz wypełnieniu kilku pól w formularzu tworzy się kompletna strona internetowa.

Przez wypełnienie czytelnych formularzy tworzy się automatycznie kompletna strona internetowa. Nie trzeba posiadać żadnych umiejętności programistycznych, czy graficznych, aby "wyklikać" swoją stronę www. Co ważne - pola do wypełnienia są przygotowane specjalnie dla wymagań nauczycieli akademickich - zawierają tylko pozycje, które są potrzebne - nie ma nic nadmiarowego.

Elementy składowe strony www

Strona internetowa składać się będzie z działów, które są tworzyły menu na stronie www. Każdy elementów menu można samodzielnie uzupełnić w czytelnym panelu.


Publikacje - Jeden z najważniejszych sekcji strony www: Można wpisać publikacje z podziałem na rodzaje: książki, artykuły, inne publikacje. Publikacje automatycznie układają się chronologicznie - można je wprowadzać w dowolnej kolejności. Publikacje mogą zawierać dodatkowe informacje, jak np. link do opublikowanej w internecie treści artykułu. Można też załączyć treść konkretnej publikacji w formacie pdf oraz dodać fotografię okładki wydanej książki. Niektóre z publikacji można oznaczyć jako wyjątkowo ważne - wyświetlą się wtedy na stronie głównej. 

Konferencje - W tym dziale można dodawać konferencje, których jest się współtwórcą lub pełni się w nich zaszczytne funkcje jak np. uczestnictwo w Radzie Naukowej, albo Komitecie Organizacyjnym. Konferencje można ustawiać w dowolnej kolejności wraz z podaniem adresu www konferencji oraz pełnionej w niej funkcji przez naukowca.

Redakcja naukowa - W tych dziale można podać podstawowe informacje o funkcjach (z dokładnym nazwaniem funkcji), które pełni naukowiec w redakcjach naukowych czasopism, książek lub organizacji naukowych. 

Organizacje - W tych dziale można podać informacje o członkostwach w organizacjach i stowarzyszeniach oraz i funkcjach (z dokładnym nazwaniem funkcji), które pełni naukowiec w tych organizacjach. 

Nagrody - Lista nagród, którymi został wyróżniony naukowiec. Lista jest prezentowana w formie przejrzystej listy, która automatycznie jest układana chronologicznie. Niektóre z nagród można oznaczyć jako wyjątkowo ważne - wyświetlą się wtedy na stronie głównej. 

Prowadzone zajęcia - W tym dziale można wymienić zajęcia dydaktyczne, które prowadzi naukowiec. Będą one formą prezentacji zakresu jakim zajmuje się konkretna osoba. Przy prowadzonym przedmiocie można podać w jakim języku prowadzone są zajęcia.

Konsultacje dla studentów - Profil naukowy to jedno, ale dydaktyka jest też ważna. Studenci bardzo często chcą dowiedzieć się kiedy mogą przyjść na konsultacje - do tego służy ten dział. Warto w każdym semestrze uaktualniać te dane, tak, żeby zawsze było wiadomo kiedy pracownik naukowy jest dostępny dla studentów.

Odnośniki do portali naukowych - Bardzo ważny dział zawierający profile naukowca w najpopularniejszych portalach: Google Scholar, ResearchGate, Publons i ORCID.

Kontakt - zawiera podstawowe dane kontaktowe w tym oficjalny adres służbowy, telefon służbowy, adres pokoju na uczelni (wraz z mapą) oraz  adres e-mail.

Adres strony www - domyślnie tworzony jest adres "techniczny" w formie np. imie-nazwisko.naukowiec.eu - jest to adres bezpłatny, który można wykorzystać do bezpłatnych testów. Docelowo zalecamy użycie własnego adresu internetowego (tzw. domeny) np. w formie: www.imie-nazwisko.pl

Jeżeli masz już wykupioną własną domenę, to można podpiąć ją w panelu, a jeżeli nie masz takiej domeny, to można ją zarejestrować u nas. 

Automatyczna wersja angielska

Wszystkie formularze w panelu zarządzania stroną mogą występować w dwóch wersjach językowych: po polsku oraz po angielsku. Uzupełniając oprócz wersji polskiej również wersję angielską - automatycznie tworzy się angielska wersja strony www.


Nic nie trzeba tłumaczyć - całość potrzebnych tekstów np. menu, jest przetłumaczona automatycznie. Jedynie opis "o sobie" trzeba przetłumaczyć we własnym zakresie.

Potem wystarczy ustawić tylko, czy domyślną wersją ma być polska, czy angielska. Robi się to jednym kliknięciem. 

Jak to wszystko edytować ?

Wszystkie powyższe informacje edytuje się w wygodnym panelu. Dlaczego podkreślamy, że panel jest wygodny? Bo system zbudowany jest specjalnie do obsługi nauczycieli akademickich - wszystkie elementy menu strony dla pracownika naukowego są odwzorowane w panelu zarządzania - pola do uzupełnienia zawierają tylko to informacje, które są niezbędne - nic więcej. 

Mamy doświadczenie w przygotowywaniem tego typu paneli - wiemy, że nikt nie ma czasu uczyć się nowego systemu, dlatego panel administracyjny jest niezwykle uproszczony, a cała strona buduje się automatycznie. Nie trzeba mieć żadnych umiejętności programistycznych lub graficznych.

Ile to kosztuje ?

Nie płacisz żadnych opłat wstępnych. To nie jest droga strona internetowa, gdzie podczas jej tworzenia trzeba zapłacić dużą kwotę.

Strona internetowa dla naukowca to system rozliczany w formie niewielkiego abonamentu rocznego. Nic innego Cię nie interesuje w szczególności np. hosting, który konieczny jest przy tradycyjnej stronie www - u nas masz to wszystko w cenie. 

Dodatkowo - u nas nie kupuje się "kota w worku". Po założeniu konta można bezpłatnie testować wszystkie funkcjonalności przez 14 dni. Dopiero potem można podjąć decyzję, czy chce się opłacić usługę i korzystać z profesjonalnej strony www. W przypadku rezygnacji usuniemy wszystkie dane.

Dokładne  informacje o cenie można przeczytać w dziale "Cennik". 

Od czego zacząć ?

Aby zacząć współpracę i założyć w prosty sposób stronę internetową, zapraszamy do założenia konta. Podczas założenia konta podaje się minimalną ilość danych: 

  • Imię i nazwisko
  • adres e-mail
  • hasło


i to wszystko. Po tej wyjątkowo prostej rejestracji można zalogować się do panelu administracyjnego i zacząć uzupełniać treści o sobie, podzielone na czytelne sekcje. Wpisanie dowolnego elementu w formularzu np. nowego artykułu naukowego spowoduje natychmiastowe wyświetlenie go na Państwa stronie www. Prosto, szybko i sprawnie.